Prijavi problem


Obeleži sve kategorije koje odgovaraju problemu

Još detalja - opišite nam problem


Uspešno ste prijavili problem!
Status problema i sve dodatne informacije možete pratiti klikom na link.
Nažalost nismo trenutno u mogućnosti da obradimo vaš zahtev.
Molimo vas da pokušate kasnije.

О пројетку


Основна мотивација за овај пројекат се црпела из идеје да се на примеру три интердисциплинарна курса ученицима приближи искуство које имају из свакодневног живота са градивом које уче у школи, али и да се отворе неке нове, иновативне теме које ученицима могу бити интересантне. Јачање укрштених наставних компетенција, позивање ученика да преузму активну улогу у процесу учења постављањем питања и истраживањем изван онога што се нуди на самим курсевима, сарадња међу наставницима различитих предмета, неке су од основних идеја вође пројекта.


Као резултат тога, на платформи нет.кабинета објављена су 2 интердисциплинарна курса:


Епидемија је курс у којем смо покушали да феномен епидемије сагледамо из угла више научних дисциплина - биологије, хемије, математике и програмирања. Курс је намењен ученицима другог и трећег разреда гимназије, али и свима онима који желе да из угла ових научних дисциплина боље сагледају и разумеју шта се дешава у периодима када наступе епидемије заразних болести.


Алгоритамска уметност је курс намењен ученицима који желе да се креативно изразе, али на један другачији начин - путем програмирања и уз помоћ математике.


Симулације су курс на коме повезујемо физику и програмирање. Наиме , често и потпуно неоправдану физику студенти доживљавају као тешку, апстрактну науку, а истина је заправо да имамо бројне физичке феномене у свакодневном искуству. Стога смо кроз стварање симулација које се баве управо таквим примерима из свакодневног живота, желели да популаризујемо и приближимо физичке феномене ученицима. Додатно , желели смо да подстакнемо ученике да кроз мало вештине у програмирању могу да направе и своје симулације па смо укључили и информатику у целу причу. Курс Симулације заправо чине два курса, један намењен ученицима основне школе, а други гимназијалцима.

Партнери на пројекту


О курсу Епидемија


Током 2020. године били смо сведоци пандемије која је потпуно пореметила живот на планети а то и даље чини. Да бисмо разумели феномен епидемије, морали смо да се окренемо многим научним дисциплинама попут биологије, математике, хемије, програмирања, јер је епидемија комплексна појава и да бисмо је разумели не можемо је посматрати само из једног угла.

Управо курс који се налази пред вама а који су заједничким снагама развили Фондација Петља и Иницијатива"Дигитална Србија" у сарадњи са UNICEF-ом и који је примарно намењен ученицима гимназија, има за циљ да отвори и сагледа феномен епидемије из угла предмета који ученици гимназије имају у школи. Истовремено , овим курсом желимо да приближимо школско градиво свакодневном животу и искуствима која су ученицима блиска.

Creative Commons License
Курс Епидемија Издао је Unicef под лиценцом Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.

Започни курс

Authors


Generic placeholder image
Ивана Марковић
Биологија иза Епидемије

Дипломирала на смеру Молекуларна биологија и физиологија, Биолошког факултета Универзитета у Београду. Подстакнута интересовањем за утицај исхране на раст, развој и здравље људи, а посебно деце и младих, 2020. године стекла диплому Нутриционисте и дијететичара, на Високој здравственој школи струковних студија у Београду. Од 2012. године ради као професор биологије у Петој београдској гимназији.


Generic placeholder image
Горан Милићев
Биологија иза Епидемије

Горан Милићев је наставник биологије и изборних програма у Четрнаестој београдској гимназији. Рођен је у Београду, где је и завршио Математичку гимназију и Биолошки факултет. Аутор је више уџбеника, по новим програмима за основну школу и гимназију. Активно је учествовао је у више стручних тимова и пројеката, у областима припреме нових програма наставе и учења, припреме државне матуре, обуке наставника и др. Члан је комитета за образовање Српског биолошког друштва. Посебно је заинтересован за креирање нове парадигме и праксе образовања, васпитања и професионалног развоја младих, прилагођених времену у коме се свет мења с несагледивим убрзањем.

Слободно време најрадије проводи с породицом, у природи или у башти. Ожењен је Милицом - заједно подижу својих петоро деце.


Generic placeholder image
Небојша Васиљевић
математика и рачунарство Епидемије

Небојша Васиљевић је доктор наука у области рачунарске лингвистике. У својој дугогодишњој каријери стекао је искуство у различитим областима попут софтверског инжењерства,, као и рада са студентима на Математичком факултету Универзитета у Београду, где је радио као асистент на предметима из области рачунарства. Директор је Фондације Петља од њеног оснивања 2017. године.

Generic placeholder image
Ненад Зарић
хемија Епидемије

Ненад Зарић је рођен 3.12.1993. године у Ивањици, где је завршио основну школу и гимназију. Након гимназије уписује у Хемијски факултет у Београду, смер Хемичар. У току студија, посвећује се и ваннаставним активностима, као што је учешће у манифестацијама за промоције науке (Фестивал Науке и Ноћ музеја), организацији такмичења из хемије и слично. Након тога, укључује се у рад органа Факултета и Универзитета, где обавља функцију студента продекана, а потом и члана Савета и Статутарног одбора Универзитета у Београду, као и функције члана различитих комисија. Тренутно је запослен на Фестивалу науке, као програмски координатор. У сфери хемије, научно интересовање му је неорганска хемије, конкретно комплексна једињења која показују цитостатичка својства. У професионалној сфери, интересује се за менаџмент природних наука.


Рецензент


Generic placeholder image
Владимир Јовановић
Рецензент

Владимир М. Јовановић рођен је 1981. године у Смед. Паланци. Основну и средњу школу завршио је у Великој Плани, а дипломске студије биологије на Биолошком факултету Универзитета у Београду, где 2012. год. брани и докторску тему о еволуционо-еколошким разликама међу биљним половима. У Истраживачкој станици Петница од 2005. до 2012. руководи програмом Биологије, а 2013-2017. интердисциплинарним програмом Експериментална биологија и хемија. Након доктората ради као истраживач генетике и паразита глодара на Одељењу за генетичка истраживања Института за биолошка истраживања „Синиша Станковић“. Тренутно је на пост-докторском усавршавању на Слободном универзитету у Берлину, где се бави биоинформатичким анализама, биологијом човека и еволуцијом примата. Активан у полуразацији/комуникацији науке.

Експерти у домену образовне психологије и приступачности


Generic placeholder image
Невена Буђевац

Невена Буђевац је ванредна професорка на Учитељском факултету у Београду, где предаје више предмета из области психологије образовања. Докторирала је 2013. године на Одељењу за психологију Филозофског факултета у Београду. Паралелно са докторским студијама у Београду, похађала је и школу докторских студија Аргуполис у Швајцарској. Њен истраживачки фокус усмерен је на могућности учења кроз вршњачку социјалну интеракцију и на развој аргументативног мишљења. Ангажована је на више међународних пројеката који се баве образовањем на различитим нивоима – од предшколског до универзитетског. Помоћник је главног уредника часописа European Journal of Psychology of Education. Рецензирала је више уџбеника за основну школу и универзитет. Ауторка је више од 20 научних радова и једног уџбеника за студенте Учитељског факултета.


Generic placeholder image
Мирјана Лазор

Мирјана Лазор је школски педагог у ШОСО “Милан Петровић“ са домом ученика у Новом Саду. Посвећена је развоју инклузивног образовања и ширењу знања о начинима коришћења ИКТ и асистивних технологија у образовном окружењу. Ауторка је (или коауторка) бројних приручника и водича за наставнике: Приручник за рад са децом са сметњама у развоју (NSHC,2008); Школа на квадрат - модел повезивања специјалних и редовних школа у Србији, (SCh 2010); Асистивна технологија у школи (ШОСО, 2012); Упутство за израду наставних материјала у складу са принципом универзалног дизајна (SIPRU,2016); Каталог асистивне технологије ( MPNTR RS, 2017); Guidelines for providing open and distance learning to students with disabilities during school closures: Enhancing Inclusive Learning under COVID-19 (SLIBNU, 2020).


Илустрације и видео продукција


Generic placeholder image
foto: BDP,
Драгана Удовичић
Милош Биковић

Наратор Епидемије


Generic placeholder image
Илија Ристић
Илустратор Епидемије

Рођен 6.6.1994. године у Врању. Од раног детињства показује склоност ка креативном изражавању, те је логичан избор даљег образовања била средња Уметничка школа. Након тога уписује Факултет Уметности у Нишу, одсек за графички дизајн. У току школовања похађао је курсеве из области илустрације и анимације у циљу професионалног развоја.

Факултет завршава 2017. године уз награду факултета за комплетан уметнички допринос. Професионалну каријеру почиње као "Freelance" илустратор и аниматор. За сад има неколико успешних пројеката, од којих истиче краткометражни, едукативни анимирани филм и књигу за децу "Akua Goes to Space" од ауторке Мери Спио.

Оно што га чини срећним, уједно и мотивише је да константно истражује и унапређује своје вештине. Креативни процес доживљава као слободу, игру и бег од свакодневнице.

Његов рад можете пратити на инстаграм страници https://www.instagram.com/ilijareestic/.


Generic placeholder image
Индустрија видео садржаја
видео Епидемије

Ми смо дигитална видео продукција која нуди заокружену услугу производње видео садржаја: од разраде идеје, прављења видео плана и сценарија, преко снимања, до монтаже и анимирања. Ми правимо видео који мења свет.


Упутство за наставнике


На следећем линку налази се упутство које ће наставницима помоћи да у наставу на најбољи начин укључе материјале које овај курс обухвата.

У овом упутству можете прочитати:
  • Ко стоји иза курса Епидемија?
  • Зашто је за тему интердисциплинарног курса изабрана епидемија?
  • Који су цијеви интердисциплинарног курса Епидемија?
  • Како курс Епидемија можете применити у настави?
    • Планирање
    • Остваривање наставе
    • Праћење и вредновање
  • Стандарди и исходи